Altın Örümcek 2007
  Duvak Kağıdı
 
Neden Duvar Kağıdı
Uygulama Öncesi
Uygulama Sırası
Duvar Kağıdı Bakımı
Vinyl Duvar Kağıdı
Tekstil Duvar Kağıdı
Kağıt Esaslı Duvar Kağıdı
Uluslararası İşaretler
Sık Sorulan Sorular
Size Kaç Rulo Gerekli?
 
TEKNİK YARDIM > Uygulama Sırası

Uygulama Sırası

Kağıt Kesimi:

Duvar Kağıdı uygulama ölçüsünden 10cm. fazlalıkla ilk boy kesilir. İkinci ve takip eden boylar desen tekrarlarına göre fazlalık verilerek kesilir. İlk iki boy uygulamayı yapıp desenlerin uygun oldugu gözlenirse diger boyların kesimine devam edilebilir. Duvar Kağıdının diger boylarının uygulandıkça sırayla kesilmesi hata yapma oranını azaltacaktır. Ters (bas aşağı) yapıstırmayı önlemek için kesilen kağıtlarin üst yönlerine bir işaret konulmasında fayda vardır. Özellikle parlak vinyl düz renkli duvar kağıtlarda buna çok dikkat etmek gerekir.

Yapıştırıcı:

Piyasadan bulunabilecek toz yapıştırıcı (Henkel Perfax veya Metylan) kutusu üzerindeki açıklamaya göre, içine temiz su katılarak yapıştırıcının erimesi sağlanır. Bu karışıma %20-25 oranında beyaz tutkal veya ovalit (sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı) eklenmesi iyi sonuç verecektir. Yapışkanın çok koyu kıvamda olmaması gerekmektedir.

Bordürleri vinyl üzerine yapıştırmak için sadece hafif sulandırılmış beyaz tutkal kullanılmaktadır. Üzerinde “prepasted” ibaresi olan duvar kağıtlarının yapışkanı fabrikasyon olarak arkalarına sürülmüştür. İlave bir yapıştırıcıya gerek yoktur. Bu tür duvar kağıtları ön yüzü içte kalacak şekilde tersine sarınız ve rulonun içine sığabileceği içi temiz su dolu bir kabın içine batırınız. 10-15 saniye kadar bekledikten sonra çıkarıp duvara yapıştırabilirsiniz.

Uygulama:

Kesilmiş duvar kağıtlarının arka yüzüne yapışkanı düzgün bir şekilde sürüldükten sonra yapışkanlı kısımları birbirine gelecek şekilde katlanır ve 3-5 dakika yumuşaması için beklenir. Düzgün bir uygulama için ilk boy duvar kağıdının dikey bir şekilde yapıştırılmasına dikkat etmek gerekir. Bunun için duvar köşesinden yaklasık 20-25cm. uzaklıkta terazi veya sakül kullaniıarak duvara dikey bir çizgi çizilir. İlk boy duvar kağıdı bu çizgiye oturtularak, alt ve üst kısımlarda kesme payları bırakıılarak yapıştırılır. Diger boyların desenlerine dikkat edilerek kağıtlariı yan yana gelecek şekilde yapıştırılmasına devam edilir. Kenarlar üst üste gelmemeli veya aralık bırakılmamalıdır.

 
 
yutas.com
lavabo.com.tr
groheturkiye.com
duvarkagidi.com.tr
yerkaplamalari.com